🎄 Копірайтер не потрібен! Інструкція зі створення тексту в ChatGPT

Ви коли-небудь намагалися написати щось захопливе і переконливе, додавши авторську родзинку, але в підсумку виходило нудне і нецікаве чтиво? Наприклад, писали пост у соцмережах, а він зібрав лише кілька лайків і жодного репоста. Або “синдром чистого аркуша”: коли ти не знаєш, про що писати, з чого почати і як писати.

Це знайоме багатьом. Особливо тим, у кого немає навичок копірайтингу і таланту формулювати свої думки так, щоб вони чіпляли читача з першого рядка. Тепер навіть у тих, хто не дружить з текстами, з’явилася можливість створювати контент, який “вистрілить” у саме серце цільової аудиторії. І все завдяки нейромережам. З усіх нейромереж “text-to-text” я закохалася в ChatGPT: саме ця нейронка справляється на всі 100% із завданням створювати потужний і “живий” контент.

Пишу це як людина, яка мріяла стати журналістом, а стала маркетологом і написала багато статей про податки та маркетинг, стала співавтором книжок “Звільни маркетолога” і “Мала енциклопедія сучасного маркетингу”. Тож у створенні якісного текстового контенту я розуміюся. А коли з’явився ChatGPT, я провела сотні експериментів і придумала десятки prompt, які допомагають моїй команді маркетологів створювати контент за лічені хвилини. Уже понад рік ми використовуємо цю нейромережу для генерації контенту на різні теми: від податків до маркетингу.

Перейдемо до правил, які потрібно враховувати при створенні завдань (prompt), щоб домогтися від ChatGPT результату у вигляді якісного тексту, здатного змагатися з текстом, створеним досвідченим копірайтером. Ці правила створені мною на основі досвіду і в маркетингу, і в копірайтингу, і в роботі з ChatGPT.

Правила створення промтів для ChatGPT

Правило №1. Найголовніше правило: писати конкретний і розширений prompt

Ті, хто володіє навичками роботи з ChatGPT, знають, що якість тексту безпосередньо залежить від правильної постановки завдання перед нейромережею. Створення “живого” тексту без води вимагає не просто написати “Напиши мені статтю про…”, а долучити до запиту деталі зі сфери копірайтингу, маркетингу та психології. Від постановки завдання залежить якість його виконання, тому тут важливі деталі, які ми розглянемо нижче.

Правило №2. Задавати на початку prompt роль

Якщо ми говоримо про тексти, то ця роль має бути копірайтера і маркетолога. Плюс, додамо в цю роль знання з інших галузей, якими повинен володіти наш копірайтер-маркетолог. Наприклад, якщо ми пишемо статтю про податки, то це має бути копірайтер, який розуміється на податках.

Якщо ми збираємося писати текст, що продає, або текст із нативною рекламою, у ролі потрібно вказати, де працює наш копірайтер, і описати компанію, сферу діяльності та ключові особливості.

Як це виглядає: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо сферу). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо)”. Але це дуже коротко. Далі йде безліч деталей, які ми будемо поступово додавати в наш prompt.

Правило №3. Писати мовою аудиторії

Ключове правило з копірайтингу – це вміння викладати свої думки мовою аудиторії. Наприклад, якщо ви пишете статтю для підприємців-початківців, не використовуйте складну термінологію. Або ви пишете статтю для клініки, яку відвідують звичайні люди, далекі від складних медичних термінів, пишіть простою людською мовою.

Тому в prompt потрібно вказати, для кого ви пишете. А також, що ваш текст має бути написаний зрозумілою для вашої цільової аудиторії мовою.

Як це виглядає: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо)”.

Правило №4. Вказуємо вид текстового контенту

Не просто напиши пост або статтю, а певний вид текстового контенту, щоб наш копірайтер-GPT точно розумів, що йому писати. Ми звужуємо коло, задаючи конкретний вид контенту, і водночас нейромережі є, де розгулятися. І знову занурюємося у світ копірайтингу та SMM. Я використовую 30 видів різного текстового контенту.

Перелічу їх:

 • стаття, що продає;
 • лід-магніт;
 • огляд продукту/послуги;
 • чек-лист;
 • гайд;
 • інструкція;
 • інтерв’ю;
 • кейс;
 • прес-реліз;
 • пост-реліз;
 • дайджест;
 • міфи;
 • тест-драйви;
 • стаття “how to do”;
 • квізи та опитування;
 • гумористична стаття;
 • ньюсджекінг;
 • сторітейлінг;
 • гороскоп;
 • рецепти;
 • шкідливі поради;
 • поради;
 • топ-10;
 • новина;
 • інтерв’ю;
 • ідеї;
 • лонгрід;
 • faq (поширені запитання);
 • історії успіху;
 • стаття-порівняння;
 • посібник.

Продовжуємо наповнювати наш prompt: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту)”.

Правило №5. Додати стилістику

І тепер ми підійшли до найцікавішого. Щоб текст не вийшов прісним і сухим, потрібно обов’язково вказати стилістику. Вона додасть забарвлення і життя вашому тексту. І тут величезне поле для експериментів, щоб вибрати ту стилістику, від якої у вас тьохне серце і яка додасть у ваш контент неповторного стилю.

Отже, ось 20 стилістик, які я перепробувала і які здалися мені найцікавішими:

 1. у розмовному стилі;
 2. у публіцистичному стилі;
 3. у художньому стилі;
 4. у розмовному стилі;
 5. у гумористичному стилі;
 6. із сарказмом та іронією;
 7. у провокаційному стилі;
 8. в емоційному стилі;
 9. у гіперболічному стилі;
 10. з використанням сучасного сленгу;
 11. у контрастному стилі;
 12. у стилі певного автора (Стейнбек, Дікенс, Бальзак тощо);
 13. у стилі народної казки, міфів Стародавньої Греції, фентезі, бойовик, трилер, драма;
 14. у стилі блондинки;
 15. простою і зрозумілою мовою;
 16. у метафоричному стилі;
 17. у стилі нонсенс (нісенітниця);
 18. у поп-арт стилі;
 19. у фантастичному стилі;
 20. у журналістському стилі.

Доповнюємо наш prompt:

Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту) у (вказуємо стилістику).

Тепер продовжимо конструювати наш prompt: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту) у (вказуємо стилістику). Використовуй (вказуємо один із психологічних прийомів”.

Також ви можете додати один із цих прийомів у вже готовий текст, згенерований ChatGPT.

Ну що, ти вже підписався (-ась) на нашу Тєлєгу? (° ͜ʖ°)

Правило №7. Вказати мету

Кожна дія супроводжується певною метою. Так і з контентом: а навіщо ми все це робимо? Для чого ми пишемо і чого ми хочемо досягти за допомогою контенту. Можливо, це банальне “збільшити продажі на 30%”, або “підвищити обізнаність про наш продукт”, або “збільшити конверсію переходів на наш сайт”. Або створити вірусний ефект і змусити публіку ділитися. Визначтеся з метою створення контенту.

Доповнюємо наш prompt:

Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту) у (вказуємо стилістику). Використовуй (вказуємо один із психологічних прийомів. Мета: (вказуємо).

Правило №8. Вказати кількість символів

Цей пункт необхідний тим, у кого є суворі рамки щодо кількості символів. Але я вважаю за краще не обмежувати ChatGPT. Інша справа, в заборонених соціальних мережах аудиторія не звикла читати довгі пости і є обмеження у 2200 символів. Тому тут відразу потрібно вказати рамки.

Додаємо цей пункт у наш prompt: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту) у (вказуємо стилістику). Використовуй (вказуємо один із психологічних прийомів). Мета: (вказуємо). Кількість символів: (вказуємо)”.
Правило №9. Вказати, якщо потрібно, заклик до дії

Зазвичай нейромережа доповнює контент, особливо той, що продає, закликом до дії. Але щоб точно бути впевненим у тому, що цей момент вона не упустить, вказуємо.

Доповнюємо: “Уяви, що ти найкращий у світі smm-маркетолог і копірайтер, який знається на (вказуємо галузь). Тепер ти працюєш у компанії (вказуємо). Ця компанія займається (вказуємо). Цільова аудиторія: (вказуємо). Тобі потрібно написати (вказуємо вид контенту) у (вказуємо стилістику). Використовуй (вказуємо один із психологічних прийомів). Мета: (вказуємо). Кількість символів: (вказуємо). Додай заклик до дії наприкінці”.

Правило №10. Написати більш розгорнуто кожен із пунктів нашого контенту. Діємо послідовно від пункту до пункту

Після того, як ви сформулювали повноцінний prompt і відправили його в ChatGPT, ви зіткнетеся з тим, що отримаєте не той текст, про який мріяли. Вся річ у тому, що ChatGPT властиво лінуватися. Можливо, він дотримується принципу “стислість – сестра таланту”. Тому послідовно в кожному з наступних prompt, вказуючи пункти, просіть нейромережу написати більш розгорнуто. Так і пишіть: “Тепер напиши більш розгорнуто пункт (вказуємо номер і назву)”. І так за кожним пунктом.

Правило №11. Додати конкретику, фактів і прикладів, якщо це необхідно

Буває таке, що ChatGPT видає багато води й абстрактності. Якщо ми отримали такий текст, тоді доповнюємо наш попередній prompt, щоб посилити текст.

Доповнюємо:

Тепер напиши більш розгорнуто пункт (вказуємо номер і назву). Додай конкретику, фактів/прикладів).

Правило №12. Вказати вид заголовка до готового контенту

Ми наблизилися до логічного завершення. Після того, як наш текст доведено до ідеалу, ми приступаємо до вигадування заголовків. Як і в реальному житті, нейромережу краще просити креативити заголовки наприкінці. “Живі” копірайтери зазвичай так і роблять.

Ось види заголовків, які я використовую:

 • заголовок-питання; заголовок “проблема-рішення”;
 • заголовок із цифрами;
 • заголовок у стилі жовтої преси;
 • клікбейтний заголовок;
 • заголовок-асоціація;
 • провокаційний заголовок;
 • новинний заголовок;
 • заголовок із закликом до дії;
 • заголовок how to do;
 • заголовок-протиріччя;
 • креативний заголовок;
 • заголовок-заборона;
 • інтригуючий заголовок;
 • заголовок зі зверненням до цільової аудиторії.

І за тією ж схемою пишемо prompt: “Тепер придумай до цієї статті (вказуємо вид заголовка)”.

Правило №6. Вказати, якщо це необхідно, психологічний прийом

Це правило рекомендую використовувати в тих випадках, коли контент націлений на те, щоб продати, переконати читача вчинити цільову дію або переконати в крутості та затребуваності компанії, її продуктах/послугах.

Я підготувала 19 психологічних прийомів на всі випадки життя:

 1. Сторітеллінг для розповіді про продукт. “Використовуючи сторітелінг, розкажи історію про те, як наш продукт допоміг герою подолати складнощі та досягти мети”.
 2. Залучення за допомогою риторичних запитань. “Створи текст для лендингу, ставлячи риторичні запитання, щоб читач задумався про переваги нашої пропозиції”.
 3. Анкоринг (прийом з НЛП) для створення асоціацій. “Використовуючи анкоринг, створи текст, у якому основна перевага продукту асоціюється з почуттям впевненості”.
 4. Принцип дефіциту для акційної пропозиції. “Сформулюй пропозицію про знижку, підкреслюючи, що акція діє обмежений час, щоб мотивувати швидкі покупки”.
 5. Метод “Так – Так” для побудови згоди. “Напиши текст, починаючи з тверджень, які читач імовірно підтвердить, щоб створити атмосферу згоди перед пропозицією”.
 6. Використання дзеркального відображення (НЛП) для відгуків. “Створи відгук задоволеного клієнта, використовуючи дзеркальне відображення, щоб читачі побачили себе в цьому відгуку”.
 7. Принцип соціального доказу. “Напиши текст для сайту, демонструючи, скільки людей уже скористалися нашою пропозицією, щоб переконати нових клієнтів”
 8. Техніка “вкладання” з НЛП. “Сформулюй пропозицію так, щоб ключові переваги продукту були неявно вбудовані в основне повідомлення”.
 9. Принцип взаємності для акції. “Створи пропозицію про подарунок кожному покупцеві, акцентуючи увагу на тому, що це наш спосіб висловити подяку”.
 10. Метод “підтвердженої хибності”. “Спростуй поширений міф про продукт, представивши факти, щоб зміцнити довіру до нашого бренду”.
 11. Використання мовних патернів НЛП. “Опиши продукт, використовуючи візуальні, аудіальні та кінестетичні описи, щоб звернутися до різних типів сприйняття читачів”.
 12. Техніка “розбивки” з НЛП для складної інформації. “Перетворюй складні технічні характеристики продукту на прості та зрозумілі переваги для користувача”.
 13. Принцип консистентності для тривалої підписки. “Запропонуй клієнтам почати з невеликого кроку, наприклад, пробної підписки, стверджуючи, що більшість продовжують використовувати після пробного періоду”.
 14. Техніка “перемикання рамок” з НЛП. Переформулюй заперечення клієнта на перевагу, представивши його з іншої перспективи.
 15. Принцип симпатії. “Створи історію про творця продукту, підкреслюючи його пристрасть і відданість, щоб установити емоційний зв’язок із покупцями”.
 16. Використання метафор і аналогій для складних продуктів. “Опиши наш технологічний продукт, використовуючи метафору подорожі, щоб зробити інформацію доступнішою”.
 17. Принцип спільності. “Акцентуй увагу на тому, як наш продукт відповідає загальноприйнятим цінностям і переконанням аудиторії”.
 18. Використання контрасту для ціноутворення. “Порівняй нашу пропозицію з дорожчим рішенням на ринку, підкреслюючи, що наша пропозиція поєднує в собі високу якість і доступну ціну”.
 19. Техніка “майбутнього задоволення” з НЛП. “Опиши, як читач почуватиметься і які переваги він отримає після купівлі та використання продукту в майбутньому”.

Правило №13. Створити картинку до готового контенту

Якщо у вас ChatGPT-4, ви легко можете створювати до вашого контенту картинку. Все легко і просто: після того, як ваш текстовий контент готовий і придуманий заголовок, ви просите створити до цього контенту зображення.

Висновки

Створення контенту за допомогою ChatGPT – це низка послідовних prompts з деталями зі сфери копірайтингу, маркетингу та психології. А як ви хотіли? З простеньким запитом ви отримаєте контент на “3” з мінусом. А щоб отримати повноцінний і потужний текст, потрібно попітніти. Але в будь-якому разі це швидше, ніж писати самостійно, особливо коли з текстами не дружиш.

Отже, підсумуємо у вигляді підсумкової структури першого prompt зі створення контенту (не тільки для соціальних мереж, а й свого блогу):

 1. Задаємо роль/професію: “Уяви, що ти найкращий у світі копірайтер/маркетолог”.
 2. Вказуємо, де працює “наш найкращий у світі маркетолог”.
 3. Описуємо цільову аудиторію: для кого ми пишемо, хто читатиме.
 4. Пишемо вид тексту і тему: “Напиши інструкцію про…”
 5. Вказуємо стиль.
 6. Додаємо психологічний прийом.
 7. Ставимо мету: пишемо мету (збільшити кількість продажів, розповісти про новий продукт, розповісти про особливості послуги/
 8. продукту тощо).
 9. Вказуємо кількість символів.
 10. Додаємо заклик до дії: додаємо або не вказуємо.
Оцініть статтю
Додати коментар