🛠 Крауд-маркетинг – що це таке і як з ним працювати

З’ясовуємо, що являє собою крауд-маркетинг, як його реалізувати і чи варто використовувати подібний метод просування.

Зміст
 1. Дефініція крауд-маркетингу
 2. Завдання крауд-маркетолога
 3. Навіщо підвищувати впізнаваність і впливати на ступінь довіри?
 4. Навіщо розбавляти посилання?
 5. Терміни досягнення поставлених цілей
 6. Базові принципи роботи крауд-маркетингу
 7. Кому не варто використовувати крауд-маркетинг
 8. Для кого корисний крауд-маркетинг?
 9. Види крауд маркетингу
 10. Коментарі з активним посиланням
 11. Відгуки
 12. Згадки без активних посилань
 13. Крауд-маркетингові майданчики
 14. Сайти з відгуками
 15. Недоліки та особливості платформи
 16. Тематичні форуми
 17. Недоліки та особливості платформи
 18. Аналоги The Question
 19. Недоліки та особливості платформи
 20. Довідники в дусі 2GIS і Flamp
 21. Недоліки та особливості платформи
 22. Магазини та маркетплейси
 23. Недоліки та особливості платформи
 24. Пабліки в соціальних мережах
 25. Недоліки та особливості платформи
 26. Де можна замовити собі “натовп”
 27. Найняти людину на фріланс-біржі
 28. Найняти співробітника в офіс
 29. Найняти спеціалізовану компанію
 30. Замість висновку (чек-лист)

Дефініція крауд-маркетингу

Слово “крауд” – це транслітерація від англійського слова “crowd”, що в перекладі означає “Натовп”. Тому дослівно фразу можна перевести на українську як «маркетинг/реклама (за допомогою) натовпу». Звідси і визначення терміна:

Крауд-маркетинг – це техніка просування, що містить в собі ряд комплексних заходів щодо підвищення впізнаваності бренду в мережі. Він залучає різні канали, такі як соціальні мережі, форуми і т.п. для поширення інформації про який-небудь продукт в ненав’язливій формі.

Якщо говорити простіше, то маркетологи намагаються взяти під контроль такі громадські ресурси, як відгуки, рекомендації та особисті думки в Інтернеті. І за допомогою цих ресурсів створити певний образ бренду і популяризувати його. Але без агітації та недвозначних натяків.

Таким чином, використовуючи одну «натовп» (штучно створений), маркетологи впливають на інший «натовп», задовольняючи ті чи інші її потреби, демонструючи продукт від імені реальних користувачів і оснащуючи потенційних клієнтів всією необхідною інформацією на тих майданчиках, на яких вони звикли проводити час.

Завдання крауд-маркетолога

Фахівці в області крауд-маркетингу ставлять перед собою відразу кілька цілей:

 1. Підвищити впізнаваність бренду в мережі. Розповісти про нього потенційним покупцям.
 2. Вплинути на громадську думку і зробити аудиторію більш лояльною по відношенню до рекламованого бренду.
 3. Збільшити кількість трафіку з боку потенційних споживачів.
 4. Сформувати більш “якісні” поведінкові фактори на ресурсі (в тому числі для пошукових роботів).
 5. Розбавити надлишкову кількість замовного трафіку зі сторонніх посилань.
 6. Поширити необхідну інформацію про пропонований продукт серед великої аудиторії, що входить в усі сегменти ЦА.
 7. Підвищити позиції бренду в пошуковій видачі за рахунок грамотного SEO при поширенні інформації в мережі.

Як підсумок – збільшити загальне число продажів послуги / товару бренду, що просувається.

Вище ми з’ясували, що потрібно робити, але не відповіли на питання «А навіщо?».

Велика частина потенційних покупців проігнорує невідомий сервіс / продукт. Назва повинна бути на слуху. Хтось вже повинен ним користуватися, хтось повинен про нього згадати. Бажано хтось, з чиєю думкою будуть рахуватися. Купувати товари, які вже користуються попитом і зарекомендували себе, куди простіше в моральному плані.

Навіщо нарощувати трафік, підвищувати популярність і позиції в ранжируванні пошуку?

Більше трафіку – вище позиції в пошукових системах і більше шансів на те, що хоч хтось зробить покупку на вашому ресурсі. Правда, тут потрібно розуміти, що трафік повинен йти з сайтів і форумів, які по темі схожі з вашим проектом.

Щоб пошуковик не подумав, що ви купуєте трафік і не генеруєте його природним шляхом. Якщо Google запідозрить подібну поведінку, то додасть на ваш сайт фільтр, і ви позбудетеся трафіку зовсім.

Терміни досягнення поставлених цілей

Як скоро крауд-маркетинг почне давати помітний результат, залежить від безлічі факторів: початкової популярності бренду, точності визначення цільової аудиторії, обраної тактики поширення інформації тощо.

Розкручувати щось, що вже має певну аудиторію і знаходиться на слуху, набагато простіше, ніж невідомий бренд. Також терміни досягнення поставлених цілей можуть збільшуватися при неправильно обраній ЦА і, відповідно, каналів просування. Ну і не можна ігнорувати обрану нішу. Продавати смартфони легше, ніж раритетні авто.

Зазвичай перші виміри результативності цієї техніки починають проводити через 2-4 місяці після початку. На цьому етапі можна робити висновки про ефективність обраної стратегії, але знову ж таки потрібно враховувати нішевість продукту.

Базові принципи роботи крауд-маркетингу

Маркетинг будь-якого роду будується навколо популяризації продукту. Потрібно зробити так, щоб про нього почуло якомога більше людей. А ще краще, щоб “більше людей” не просто почули, а ще й почали обговорювати. Ще краще, коли зростання популярності обумовлений природними факторами. Крауд-маркетинг якраз імітує цю “природність”.

Це працює наступним чином:

 1. Спочатку маркетолог шукає в мережі ресурс. Це може бути гілка на форумі або сайт з відгуками, відповідний тематиці рекламованого продукту. Зазвичай це ті спільноти в мережі, де мешкає цільова аудиторія.
 2. Потім він же з командою підлеглих копірайтерів створює унікальний, і, що важливіше, природний текст, відповідний за структурою і посилу того джерела інформації, в якому він буде опублікований.
 3. Цей текст відправляється на вибрані майданчики, запускає обговорення і генерує нові переходи на ресурс, що просувається.
 4. В ідеалі цей алгоритм дій повинен привести до початку живої дискусії між відвідувачами обраного майданчика. Тільки тоді можна говорити про успіх. В іншому випадку посилання на ресурс, що просувається і згадки бренду не принесуть користі.

Кому не варто використовувати крауд-маркетинг

Цей вид просування не панацея, він не буде працювати в 100% випадків. Для багатьох продуктів він зовсім буде марний:

 • Крауд-маркетинг не працює на якихось специфічних сервісах і товарах. Якщо цільова аудиторія продукту занадто вузька, то запустити ланцюгову реакцію за допомогою обговорення неможливо. Банальний підбір майданчиків перетворюється в надмірно складну задачу. Рідкісні товари також рідко обговорюються. Та й коло обговорюючих не підійде для реалізації крауд-маркетингу.
 • Може виникнути й протилежна проблема. Товари, необхідні в повсякденному побуті, теж безглуздо просувати через рекомендації на форумах. Обговорення батона в соціальних мережах на його популярність навряд чи сильно вплине. Його і так куплять, Зайшовши в найближчий супермаркет, не особливо звертаючи увагу на назву і склад.
 • У цю ж категорію можна віднести нерегулярні покупки. Є товари і сервіси, які люди використовують рідко. Це можуть бути Послуги евакуатора або виготовлення дубліката ключів. Заради них зазвичай не вивчають ринок.
 • Пропозиції для бізнесу. Якщо ваш бренд займається виробництвом вузькоспеціалізованого обладнання для вирішення інших масштабних бізнес-завдань, то навряд чи вдасться таке обладнання популяризувати через форуми і сайти з відгуками.
 • Також не вийде просувати якийсь вид діяльності, що включає в себе занадто багато сегментів. Потрібно рекламувати щось конкретне. Це повинен бути окремий, зрозумілий і доступний для обговорення продукт.
 • Природно, ні за яких обставин не можна використовувати крауд-маркетинг для просування продуктів, продаж яких незаконний на території України. Ну і сам продукт повинен бути високої якості. Займіться спочатку своїм сервісом / сайтом / додатком, а вже потім починайте його рекламувати. Навіть найагресивніший і масовий маркетинг не врятує поганий продукт.

Для кого корисний крауд-маркетинг?

Для всіх. Якщо ви бачите, що бренду не вистачає масовості, то чому б не випробувати цю стратегію? Інтернет-магазини на ранніх етапах розвитку теж можуть вдатися до цього методу. Деякі стартапи можуть злетіти за рахунок грамотного крауд-маркетингу на відповідних тематичних форумах. Ну і будь-який ресурс, який встиг завоювати негативну репутацію в мережі, тільки виграє від застосування крауд-маркетингу.

Види крауд маркетингу

Існує кілька напрямків просування. Вони відрізняються характером, метою і деякими технічними аспектами. Найчастіше вибір тієї чи іншої стратегії залежить від обраного майданчика, але іноді на вибір впливає і власник сайту.

Коментарі з активним посиланням

Цей варіант не залежить від обраного майданчика. Просто береться текстовий контент із замаскованою рекламою продукту і публікується в мережі. Відрізняється від будь-якого іншого коментаря наявністю в ньому активного посилання на сайт бренду.

Нерідко такі пости з’являються на сервісах, де люди діляться думкою про будь-якої категорії товарів. Це можуть бути і форуми, і сайти з відгуками. Посилання акуратно вбудовується в нібито справжній відгук і веде на рекламований сайт.

Але такі пости для багатьох користувачів виглядають підозріло, особливо якщо вони вписані прямо в текст. Люди рідко скрупульозно підходять до оформлення коментарів в Інтернеті. На деяких форумах зовсім заборонено розміщення активних посилань. Тому доведеться лавірувати і шукати відповідні майданчики. Можливо, досить довго.

Відгуки

Відгук можна залишити де завгодно. Так, ресурси в дусі iRecommend-це найбільш очевидний шлях, але ніхто не відміняв і соцмережі. Там чесні відгуки від живих людей з’являються набагато частіше, ніж на спеціалізованих платформах, особливо якщо мова йде про відносно популярних спільнотах Фейсбуці або про популярну гілку обговорення у Твіттері.

Головне, щоб це був саме відгук, схожий на те, що пишуть реальні люди, а не маркетологи. Знадобиться грамотний копірайтер, який вміє мімікрувати під типових користувачів рекламованої категорії товарів/сервісу / Додатки і викладати думки в зрозумілому для них ключі з левовою часткою навіювання.

Згадки без активних посилань

Більш натурально в мережі виглядають пости, в яких немає прямих посилань на рекламований ресурс. Це виглядає як чиясь реальна думка. Вона викликає помітно менше підозр.

У таких постах вказується назва бренду, Назва товару, адреса магазину, короткий опис особливостей рекламованого продукту. Але ніяких прямих посилань.

Проблема таких постів часто полягає в тому, що їх пишуть або зовсім вже завзяті маркетологи, або люди, надивилися рекламних постів десятирічної давності і пускають в роботу очевидні рекламні ходи. Через це на форумах з’являються рекламні пости, які читаються як маркетингові оголошення з радіо.

Крауд-маркетингові майданчики

Йдеться про популяризацію бренду не у випадкових місцях, а в тих куточках мережі, де зазвичай спілкується цільова аудиторія продукту. Саме в таких місцях потрібно нарощувати кількість згадок і посилань. Намагатися заповнити собою весь Інтернет не варто.

Вимоги до майданчиків наступні:

 • Релевантність. Майданчик повинен відповідати заданій тематиці. Рекламувати додаток для смартфона на форумі про сільське господарство не варто. А ось в спеціалізованому розділі на сайті з відгуками можна.
 • Контент. Це повинно бути місце з унікальним контентом, а не безглузда спам-платформа, де тільки крауд-маркетологи і збираються.
 • Локалізація. Якщо рекламована послуга надається у Києві, то марно згадувати її на полтавських форумах. Шукайте сайти, де ваш продукт зможуть обговорити користувачі, здатні стати реальними клієнтами.

Сайти з відгуками

Подібні сервіси схожі на книги скарг, тільки в цифровому вигляді й з масштабами побільше. Тут обговорюють взагалі все. Смартфони, засоби для миття підлог, автомобілі, ремонтні майстерні і т.п. є, звичайно, і спеціалізовані ресурси, але вони мають попит, ніж топові майданчики.

Недоліки та особливості платформи

З мінусів можна виділити:

 1. Тривалу і прискіпливу перевірку відгуків. Найчастіше доводиться надавати докази того, що ви є власником товару, про який розповідаєте, або відвідували місце, відгук на яке вирішили залишити. Модерація іноді займає надто багато часу. І очікування за підсумком може закінчитися нічим. Сервіс просто відмовить в публікації і не пояснить причин.
 2. Для розміщення великої кількості відгуків потрібно постійно міняти IP-адресу. В іншому випадку можна нарватися на блокування. Причому не тільки тимчасового доступу, але і до облікового запису цілком.
 3. Блокування супроводжується видаленням і вже написаних коментарів.
 4. Працюючи на подібних майданчиках, варто писати відгуки обсягом не менше 1000 знаків. Такі пости читати набагато цікавіше, ніж обрубки в дусі «крутий товар, всім раджу». Важливо піднести якомога більше інформації про продукт, щоб він зацікавив людей.

Не варто переборщувати з ключовими фразами. Потрібно писати людською мовою, інакше користувачі сайту і його ж модератори швидко вирахують фальш. Це втрачена аудиторія і, можливо, втрачений обліковий запис.

Якщо є реальні відгуки, то використовуйте їх. Навіщо брехати і щось придумувати, якщо вас вже хтось по-справжньому похвалив?

Тематичні форуми

Так, форуми досі все ще відвідуються тисячами людей, у них там вкрай довірча і цікава атмосфера. Це ідеальний майданчик для крауд-маркетингу, тому що не має обмежень сайтів з відгуками.

Щоб знайти форум певної тематики, потрібно до Запиту в пошуковику додати inurl: forum.

Недоліки та особливості платформи

 1. Люди не вміють користуватися форумами правильно. Вони геть ігнорують пошук і постійно генерують нові теми. Тому завести обговорення рекламованого продукту в новій гілці і сподіватися на приплив трафіку – не найкраща ідея. Доведеться брати участь в житті форуму, шукати нові тематичні пости і акуратно сіяти зерно обговорення під кожним з них.
 2. На форумах теж працюють модератори, здатні швидко запримітити рекламу. Так що якщо копірайтер не впорається із завданням «створити природний коментар», то його швидко зітруть з сайту.
 3. На форумах мешкають ентузіасти, скрупульозно вивчають тему. Вони частенько неадекватно реагують на чужі помилки. Так що якщо допустите помилку, то форумчани вас «знищать». Весь маркетинг виявиться марним.
 4. Ніхто не повірить новому користувачеві. Роздавати поради і рекламувати щось краще з облікових записів, що існують на форумі кілька років і беруть участь в інших обговореннях, інакше градус недовіри буде занадто великий.
 5. Не забувайте підтримувати контакт з форумчанами. Хоча б перший час. І запасіться “експертністю”, щоб грамотно відповідати на виникаючі питання, а не кидатися в людей абстрактними поясненнями. Тут ви – клієнт, а не маркетолог. А ще було б непогано навчитися додавати трохи здорової провокації в пости для «розігріву» інших учасників бесіди.

Аналоги The Question

Йдеться про сайти на зразок “відповіді Mail.ru”, де одна людина ставить запитання, а інші учасники йому відповідають. Це відмінний майданчик для розгортання власної крауд-маркетингової кампанії.

Ви потрапляєте на сайт, де люди часто самі шукають поради з боку. Розшукуємо питання по темі рекламованого продукту і відповідаємо на них, залишаючи згадки бренду або навіть активні посилання.

Або ж зовсім самостійно створюємо обліковий запис, з якого нібито інша людина задасть питання. І відповідаємо на нього. Так можна збільшити кількість схожих питань, що з’являються поруч з основним постом.

Недоліки та особливості платформи

Модератори таких майданчиків іноді взагалі не сприймають сторонні посилання.

Довідники в дусі 2GIS і Flamp

Цей майданчик підійде бізнесу, у якого є фізична адреса і надаються офлайн-послуги. У картографічних сервісах (Гугл Карти, 2ГІС) і довідниках (Flamp) є можливість залишати відгуки про організації.

Для багатьох ця функція – непомітне доповнення. А для інших – основне джерело інформації. Величезна кількість користувачів вирішує, куди звернутися за допомогою, орієнтуючись на коментарі з подібних ресурсів.

Чому б не запустити обговорення власного бренду в коментарях під геометками конкурентів? Або ж написати відгуки про свій заклад самостійно, щоб створити сприятливий образ?

Недоліки та особливості платформи

 1. Онлайн-продукти і сервіси тут просувати точно не вийде.
 2. Нові коментарі можуть проходити модерацію до 30 днів.
 3. На деяких майданчиках є обмеження на кількість знаків. Може бути важко повною мірою описати продукт.

Магазини та маркетплейси

Це приблизно як Flamp або 2GIS, тільки для товарів. Таким довідником для товарів може бути будь-яка торгова платформа. Це теж відгуки, але більш вузькоспеціалізовані. Тут простіше проштовхнути будь-яку рекламу і не бути при цьому запідозреним в нечесній грі.

Недоліки та особливості платформи

 1. Спочатку потрапити в агрегатор по типу Розетки досить складно. Крім реєстрації, доведеться юридично підтвердити свою діяльність, довести її законність, надати документи, необхідні для продажу товару і т. п.
 2. Деякі майданчики забороняють писати відгуки про ті товари, що не були куплені.
 3. Суворі правила. Доведеться адаптуватися і вивчати полотна з політикою компанії, щоб не опинитися заблокованим.
 4. Не забувайте міняти IP-адреси. Інакше швидко викриють в нечесному просуванні і позбавлять можливості відставляти коментарі.

Пабліки в соціальних мережах

Будь-яка соціальна мережа може замінити собою і сайти з відгуками, і форуми, і довідники. Там теж можна відшукати спільноти людей, зацікавлених в певній тематиці, серед яких будуть як новачки, так і експерти.

Можна вручну запустити пошук і знайти спільноти за ключовими словами, а можна скористатися парсингом. У будь-якому випадку суть залишається одна: потрібно створити середовище для обговорення рекламованого продукту. Це легко зробити як в секції коментарів, так і на “стіні” спільноти (якщо це дозволено адміністрацією). Можна і у власному пабліку спробувати розгорнути дискусію.

Головна перевага полягає у великій кількості спільнот. Знайти цільову аудиторію Facebook або Instagram куди простіше, ніж на безіменних форумах. При цьому всі основні плюси альтернативних майданчиків тут зберігаються.

Важливо відзначити, що тут, як і на форумі, вам знадобиться профіль реальної людини, а не новий безликий аккаунт з двома друзями.

Недоліки та особливості платформи

Тут ті ж проблеми, що і на форумах:

 1. Переспам швидко помітять і заблокують. Доведеться створювати і наповнювати нові профілі.
 2. Пряму рекламу і некомпетентність користувачі швидко помітять. Бренд від такого тільки постраждає.
 3. У соціальних мережах іноді важче завоювати довіру публіки, ніж на сайтах з відгуками або в дусі Quora.

Де можна замовити собі “натовп”

Можна самому стати свого роду крауд-маркетологом, якщо є час на створення постів для форумів або написання коментарів. Це самий бюджетний варіант, але забезпечити досить велику кількість посилань і текстів на сторонніх майданчиках поодинці не вийде. Краще мати відповідного співробітника в штаті.

Найняти людину на фріланс-біржі

Відносно недорогий і простий спосіб розшукати співробітників для крауд-маркетингу. Якщо бували на біржах для копірайтерів, то 100% бачили там оголошення в дусі «потрібно написати 30 коментарів для організації в Гугл Картах, тільки для жителів Києва» або “треба залишити три повідомлення на форумі”.

Все це – спроби відшукати крауд-маркетологів для просування будь-якого продукту. Це дійсно зручно і дешево, але є значні мінуси:

 • До вас будуть намагатися влаштуватися люди, абсолютно не розбираються в питанні. Вони не зможуть підтримати бесіду, будуть ліпити нісенітницю, напишуть халтурний текст, який може негативно вплинути на репутацію бренду.
 • Фрілансер може взяти передоплату за роботу і сховатися, не залишивши й сліду.
 • Фрілансер може чесно відмовитися від роботи, віднявши кілька тижнів на підготовку.

Найняти співробітника в офіс

Можна найняти повноцінного співробітника, який буде працювати по 8 годин на день, п’ять днів на тиждень. Це буде працівник, який розуміє сферу діяльності. Він зможе сам наймати додаткових співробітників, які допомагають наповнювати ресурси і просувати ваш проект.

З мінусів можна виділити:

 1. Необхідність платити зарплату і податки за найнятого співробітника. Він точно обійдеться дорожче.
 2. Немає можливості швидко змінити фахівця.

Найняти спеціалізовану компанію

Як правило, такий варіант є оптимальний та найвигідніший у довгостроковій перспективі. Річ у тім, що організації, що виконують подібне на потоці вже мають зібрані бази тематичних ресурсів та “прокачані” аккаунти для роботи на них. А це значить, що роботу буде виконано швидко та якісно. З подібним завданням можна сміливо звертатися до компанії https://linksboosters.com/

Замість висновку (чек-лист)

Текст вийшов досить великим, так що в кінці повторимо основні тези:

 • Використовуємо крауд-маркетинг, щоб створити бренду образ, підвищити його популярність, поліпшити його репутацію, а також збільшити кількість посилань на сайт, що просувається.
 • Намагайтеся працювати відразу на всіх майданчиках, де мешкає ваша цільова аудиторія.
 • Приділяйте увагу публікується контенту. Він завжди повинен відповідати обраному майданчику і бути природним.
 • Не переборщуйте з посиланнями. Найчастіше краще лише згадати бренд, щоб згенерувати більш органічний перехід з пошуковика.

На цьому все. Тепер ви готові до крауд-просування!

Оцініть статтю
Додати коментар