Хостинг: як вибрати та на які технічні можливості звернути увагу

Вибір хостингу – ключове питання для всіх, хто починає роботу з власним сайтом. Сьогодні дізнаємося, який саме хостинг обрати для вирішення конкретних завдань.

Вартість хостингу для сайтів

Всі хостинги можна розділити на платні і безкоштовні. У кожного виду є свої переваги та недоліки.

Переваги платних хостингів

 1. Універсальність. Платний хостинг підійде для будь-якого типу сайту, включаючи Інтернет-магазини і портали з величезною щоденною аудиторією.
 2. Безкоштовний період. Якщо ви сумніваєтеся в якості послуг, тестовий період допоможе визначитися з цим моментом. Він є у більшості платних хостингів.
 3. Змінні настройки. Платний хостинг дозволяє змінювати тарифні ліміти. Наприклад, збільшувати дискову квоту, ліміти статичного навантаження, кількість доступних сайтів, поштову квоту.

Недоліки платних хостингів

Багато хостингів є важкими для роботи для новачків. Незручні кабінети і незрозумілі адміністративні панелі, безліч функцій, приховані налаштування – початківець просто заплутається. Краще обирати такі хостинги, які мають зрозумілий інтерфейс і продумане юзабіліті (умовно). Добре, якщо встановити будь-яку CMS можна в 1 клік.

Недоліки безплатних хостингів

У безкоштовних хостингів цілий букет недоліків.

 1. Обмеження ресурсів. Послуги надаються за принципом “як є”. Якщо ваш сайт буде створювати велике навантаження на ресурси хостингу, його можуть відключити без пояснення причини.
 2. Рекламні блоки. Безкоштовний хостинг-провайдер часто вбудовує власні рекламні блоки на всі сайти.
 3. Якість послуг. Крім обмеженого функціоналу безкоштовні хостинги відрізняються низькою надійністю. У будь-який момент ваш сайт може виявитися недоступним.
 4. Обмежені технічні можливості. Більшість безкоштовних хостингів не підтримують PHP.

Практично завжди відсутні необхідні функції: масова email-розсилка, підключення до баз даних (БД). Працювати з нормальним сайтом в таких умовах буде неможливо.

Якою має бути операційна система на хостингу

Одні хостинги сьогодні працюють на Windows, інші – на Linux. В чому різниця?

У першому випадку для віртуального хостингу використовується ОС Windows Server, у другому – Linux-дистрибутиви. Linux-хостинги зазвичай більш доступні за ціною, але теж не завжди. Тому для простого користувача вибір між вищевказаними ОС взагалі не актуальний, бо всі протоколи / інші комунікаційні технології вже давно стали максимально уніфікованими.

Велика частина сайтів сьогодні створюється на PHP, а самі дані зберігаються в системі MySQL. Відповідно, і велика частина хостингів підтримує ці інструменти

Це означає, що, якою б не була ОС хостингу, ваш сайт буде однаково відкриватися на будь-яких операційних системах.

Як вибрати хостинг

Попри велику кількість різновидів хостингів, найбільш затребуваними донині є 3 типи:

 • виділений сервер;
 • віртуальний хостинг;
 • VPS-сервер (він же VDS).

Розглянемо докладніше найпоширеніші типи хостингів.

Хмарний сервер

Хмарний сервер – цілісна інфраструктура, що виконує додатки. Вона використовується для зберігання всіх оброблюваних даних.

Вони відрізняються тим, що користувачеві не потрібно вибирати фіксований тарифний план, як у випадку з іншими типами хостингів. Хмарний хостинг передбачає оплату тільки за споживані сайтом ресурси.

У деяких випадках хмарний хостинг є найбільш вигідним варіантом.

Хмарний варіант сервера ідеальний для розробників та стане якісною основною для створення великого інтернет-магазину. Це відмінне рішення і для організації ігрового сервера з мінімально можливим пінгом.

VPS недоліки та переваги
ROOT-доступ до сервера, можна міняти ОС, інсталювати будь-яке ПО;
Дешевше хмари;
Ніяк не впливає на інші сервери;
Можна змінювати навіть глобальні налаштування;
Для кожного облікового запису можна налаштувати свій IP;
Залишається можливість шерінга потужності.
Дискова квота не вічна;
При перезавантаженнях і збоях диска акаунти просто простоюють;
Якщо якийсь користувач балується і здійснює ресурсомісткі операції, то це негативним чином вплине на сервер.
Хмарний хостинг: плюси та мінуси
Більш гнучка настройка: можна змінювати додатки, ОС, панель управління, брандмауер;
Можливості для масштабування конфігурації;
Відмінний ККД навіть в періоди з найбільш інтенсивним навантаженням;
Немає простоїв.
Дорожче коштує.

Shared хостинг

Щоб зрозуміти, що таке shared-хостинг, уявіть студентську общагу: всі студенти проживають в одному будинку, а в деяких кімнатах навіть по 2-3 людини. Вартість такого житла набагато нижче, ніж ціна повноцінної квартири.

Аналогічним чином справа йде і з віртуальним хостингом: всі сайти, які «гніздяться» на подібному сервері, задіють загальну базу даних. Природно, змінити глобальні налаштування такої бази даних не можна.
На віртуальному хостингу, як ви вже напевно зрозуміли, розташований не тільки ваш сайт, але і сайти інших людей. IP-адреса при цьому у всіх сайтів однакова.

Віртуальний хостинг – вибір  веб-майстрів початківців. Якщо щоденний трафік вашого сайту не перевищує 3 000 відвідувачів, можна обійтися ресурсами віртуального хостингу.

Віртуальний хостинг ідеальний для:

 1. аматорських блогів;
 2. сайтів-візиток;
 3. невеликих комерційних сайтів;
 4. сайтів для реклами послуг.

Якщо ви регулярно будете перевищувати технічні можливості тарифного плану, сайт можуть відключити без попередження. Відключення сайту також можливо, якщо він вичерпає ліміти по навантаженню на БД, процесор або RAM-пам’ять сервера.

Якщо ваш проект багаторазово виросте, не доведеться робити всю роботу заново: досить оновити тарифний план або перейти на більш продуктивний варіант хостингу.

При виборі віртуального хостингу слід звернути увагу на наступні моменти:

 • технічні ліміти на БД;
 • ліміти дискового сховища;
 • ліміти навантаження RAM і CPU;
 • обмеження на сумарне число сайтів;
 • чи підтримує хостинг можливість створювати додаткові БД без прив’язки до кількості сайтів.

Звісно у віртуального хостингу повинні бути присутні елементарні можливості:

 • функціональна панель управління (кращий варіант – cPanel, є ще непогана ISP:)
 • зручний файловий менеджер;
 • інструменти для створення звітності та стеження за споживаними сайтом ресурсами;
 • зручний кабінет вебмайстра;
 • можливість обрати необхідну версію PHP;
 • інструмент для роботи з backup сайту;
 • доступ через SSH;
 • можливість внесення налаштувань через htacess-файл.

Обов’язково простежте, щоб обраний віртуальний хостинг підтримував настройку редиректів, мав функції управління субдоменами.

VPS-сервер

Якщо повернутися до нашого порівняння, то VPS-сервер – це вже повноцінна квартира.

Тепер у вас вже є індивідуальна IP-адреса, а всі сусіди навколо надають на нас мінімальний вплив. Тим не менш, нам як і раніше не можна кастомізувати сервер для своїх потреб.

Відмінність VPS-сервера від віртуального хостингу полягає в тому, що віртуальний сервер дозволяє вибрати версію OC, яка буде «встановлена» для вашого сайту. Віртуальний сервер пропонує зручні інтерфейси, включаючи веб-панелі Vesta, ISP та інші.

Характерна особливість віртуального сервера полягає в тому, що ресурси витрачаються також на роботу VPS. Відповідно, при виборі тарифного плану, потрібно враховувати не тільки навантаження, створюване сайтами, але і ресурсовитрати на віртуалізацію

Віртуальний сервер – це варіант для сайтів побільше. Дискова квота може бути розширена приблизно до 100 гб, а максимальний обсяг RAM наближається вже до 15 гб.

При виборі віртуального сервера зверніть увагу на наявність віртуальної консолі. Цей інструмент стане в пригоді, якщо виникне позаштатна ситуація і буде потрібно надати аварійний доступ.

Віртуальний сервер може знадобитися, якщо щоденний трафік перевищив позначку в 5 000 осіб.

Віртуальний сервер ідеальний для невеликих інтернет-магазинів, популярних інформаційних порталів, блогів з високою відвідуваністю, новинних веб-ресурсів. Ще одна перевага віртуального сервера полягає в тому, що в разі перевищення навантаження, створюваного вашим сайтом, він не буде відключений. Впаде лише швидкість завантаження веб-сторінок.

Якщо ви досягнете меж по навантаженню на RAM або вичерпаєте дискову квоту, доведеться збільшити щомісячний / щорічний платіж за послуги віртуального сервера.

У випадку з VPS потрібно дивитися на 2 головні чинники: багатоядерність CPU і сумарне значення RAM.

Нагадаю ще раз: VPS хостинг має на увазі установку панелі. Панель управління повинна підтримувати хоча б елементарні функції: робота з базами даних, backups, старт / зупинка, можливість зміни ОС. При цьому вона не повинна бути перевантажена зайвими функціями. Всі часто використовувані кнопки повинні знаходитися під рукою.

Віртуальна машина повинна бути спочатку націлена на використовувану вашим сайтом систему управління контентом. Наприклад, під Joomla.

VPS-хостинг повинен мати можливість розширення дискової квоти та збільшення обсягу RAM. Що стосується віртуалізації, то краще вибирати KVM-варіант. Для проектів з великим трафіком буде корисна SWAP-функція.

Якщо планується масова відправка повідомлень по електронній пошті, обов’язково уточніть ліміти на розсилку і врахуйте це питання на етапі відбору кандидатів.

Виділений, або dedicated-сервер

Багатофункціональний варіант хостингу, з яким стає можлива кастомізація сервера.

Недолік – одна з найвищих цін такого виду хостингу.

Переваги виділеного сервера:

 1. найбільша дискова квота;
 2. високошвидкісне підключення;
 3. обсяг RAM до сотні гігабайт;
 4. ресурси витрачаються виключно на ваші сайти, відсутні витрати на віртуалізацію виділеного сервера;
 5. практично необмежені апаратні та технічні можливості;
 6. підходять для сайтів з багатомільйонною аудиторією.

У випадку з виділеним сервером користувач сам займається установкою ОС і всіма супутніми настройками.

Виділений сервер дозволяє налаштовувати конфігурації своїх дискових сховищ. При виборі віртуального хостингу зверніть увагу на підтримку управління KVM.

Виділений сервер стає єдиним розумним варіантом для великих сайтів. Особливо для тих, чий трафік перевищує десятки тисяч відвідувачів на день. До таких проектів зазвичай можна віднести новинні сайти, найбільші інформаційні портали, бізнес-додатки в форматі онлайн-сервісів. Виділений сервер здатний працювати навіть з найвищими навантаженнями. Звичайно, сайти рівня “ВКонтакте” або Facebook навіть такий хостинг не потягне: в цьому випадку доведеться задіяти справжній центр обробки даних.

Які технічні можливості повинні бути у Linux-хостингу

При виборі віртуального сервера на Linux зверніть увагу на наявність наступних технологій

 1. сервери Apache;
 2. сервери Nginx;
 3. діалекти (Ruby, JavaScript і серверний діалект Python);
 4. SSH-доступ;
 5. підтримка FastCGI;
 6. підтримка SSI;
 7. MySQL і PostgreSQL.

Звісно, повинна бути підтримка Perl.

Які технічні можливості повинні бути у Windows-хостингу

При відборі кандидатів зверніть увагу, що сучасний Windows-сервер повинен володіти підтримкою наступних інструментів:

 1. IIS;
 2. управління по web.config;
 3. підтримка активних серверних сторінок і ASP.NET MVС;
 4. SSI;
 5. FastCGI;
 6. Система управління БД Microsoft Access;
 7. підтримка різних версій PHP і всіх технологій MySQL.

Дисковий простір: Типи дисків і вимоги до них

Тут все залежить від завдань і особливостей вашого сайту. Якщо сайт невеликий і навантаження мізерні, вистачить і 10 гб.

Перевагу краще віддавати хостингам, які використовують SSD накопичувачі: операції читання / запису на таких дисках, демонструють найкращу продуктивність.

Географія хостера

Правило просте: якщо ваш проект націлений на аудиторію з певної країни, краще вибирати хостинг з серверами на цій території.

Гео позначається на швидкості передачі даних сайту від сервера до самого відвідувача.

Географія хостера важлива для сайтів, які обробляють персональні дані. Закони більшості країн говорять, що кінцеві центри обробки даних повинні розташовуватися саме на території їх країн. Великі хостинги дозволяють вибрати кращі варіанти розташування центру обробки даних в декількох країнах.

Безперебійність

Регулярні сплески трафіку – це привід задуматися про те, як саме буде вести себе хостинг в пікові періоди перевантажень. Переконайтеся, що хост вміє працювати в Boost-режимі. Він гарантує, що сайт не буде відключений навіть в ситуації багаторазового перевищення лімітів тарифного плану. Добре, якщо хостер підтримує реєстрацію доменів. Тоді за всі послуги можна буде платити в одному місці.

Захист облікового запису

Зверніть увагу на підтримку двофакторної авторизації та деякі інші можливості:

 • антивірусна утиліта в особистому кабінеті;
 • повний доступ в панель управління;
 • політика роботи з проблемними сайтами (суперечливий контент, скачки активності, часті атаки);
 • звіт з історії заходів до кабінету.

Висновки

Технічні характеристики – це важливо, але не можна забувати й про те, як працює техпідтримка хостингу. При першому контакті почніть оцінювати, наскільки швидко і зрозуміло відповідають фахівці, як реагують на додаткові питання, чи охоче йдуть на контакт.

Окрему увагу зверніть на канали зв’язку. Добре, якщо підтримка відповідає не тільки електронною поштою, але і в месенджерах, наприклад. Підтримка надійного хостингу повинна працювати цілодобово, без перерв і вихідних.

Мій вибір

За роки у вебі я мав справу з добрим десятком різних організацій. На підставі цього мій топ хостингів  виглядає так (при реєстрації за посиланнями нижче надаються бонуси):

Всі свої сайти під Україну я реєструю на Ukraine. Не тільки зручно та вигідно, але й патріотично 🙂

Сайт під бурж (іноземні ринки) або такі, що мають дуже велику відвідуваність, я розміщую на Fozzy.

Оцініть статтю
Додати коментар