Перевірка валідації коду: як знайти помилки в HTML і CSS

Як перевірити CSS і HTML-код на валідність і навіщо це потрібно. Розберемо, наскільки критичними для роботи сайту і його просування можуть бути помилки в HTML-коді, і навіщо потрібні загальні стандарти верстки.

Що таке валідність коду

Після розробки дизайну програмісти верстають сторінки сайту – приводять їх до єдиної структури у форматі HTML. Завдання верстальника – зробити так, щоб сторінки відображалися коректно у всіх користувачів на будь-яких пристроях і браузерах. Така верстка називається кроссплатформенною і кроссбраузерною – це обов’язкова вимога при розробці будь-яких сайтів.

Для цього є спеціальні стандарти: якщо їм слідувати, сторінку будуть коректно розпізнавати всі браузери і гаджети. Такий стандарт розроблено консорціумом всесвітньої павутини – W3C (The World Wide Web Consortium). HTML-код, який йому відповідає, називають валідним.

Валідність також стосується файлів стилів – CSS. Якщо в CSS є помилки, візуальне відображення елементів може порушитися.

Розробникам рекомендується слідувати критеріям цих стандартів при верстці — це допоможе уникнути помилок в коді, які можуть нашкодити сайту.

Чим загрожують помилки в HTML сайту

Типові помилки коду – незакриті або дубльовані елементи, неправильні атрибути або їх відсутність, відсутність кодування UTF-8 або вказівки типу документа.

Які проблеми можуть виникнути через помилки в HTML-коді

 1. сторінки завантажуються повільно;
 2. сайт некоректно відображається на різних пристроях або в браузерах;
 3. відвідувачі бачать не весь контент;
 4. програміст не помічає приховану рекламу і шкідливий код.

Як валідність коду впливає на SEO

Валідність не є фактором ранжирування в Яндекс або Google, так що безпосередньо вона не впливає на позиції сайту у видачі пошукових систем. Але вона впливає на мобілопридатність сайту і на те, як пошукові боти сприймають розмітку, а від цього побічно можуть постраждати позиції або трафік.

Але є кілька важливих аспектів:

 • Якщо у сайту дійсно битий HTML, тоді буде дуже складно його відсканувати і проіндексувати.
 • Іноді дійсно важко підібрати структуровану розмітку, якщо HTML повністю порушений, тому використовуйте валідатор розмітки.
 • Інший аспект стосується мобільних пристроїв і підтримки кросбраузерності: якщо ви зламали HTML, то сайт іноді дуже важко рендерити на нових пристроях.

Отже, критичні помилки в HTML заважають

 1. скануванню сайту пошуковими ботами;
 2. визначення структурованої розмітки на сторінці;
 3. рендерингу на мобільних пристроях і кросбраузерності.

Навіть якщо ви впевнені у своєму коді, краще його перевірити — помилки можуть виникати через установки тем, сторонніх плагінів та інших елементів, і бути непомітними. Не всі програмісти орієнтуються на стандарт W3C, так що серед готових рішень можуть бути продукти з помилками, особливо серед безкоштовних.

Як перевірити код на валідність

Не потрібно вичитувати код і рахувати символи — для цього є сервіси та інструменти перевірки валідності HTML онлайн.

Що вони перевіряють:

 • Синтаксис.
 • Синтаксичні помилки: пропущені символи, помилки в написанні тегів.
 • Вкладеність тегів
 • Незакриті та неправильно закриті теги. За правилами теги закриваються також, як їх відкрили, але в зворотному порядку. Часта помилка – порушена вкладеність.
 • DTD (Document Type Definition). Відповідність коду вказаному DTD, правильність назв тегів, вкладеності, атрибутів. Наявність призначених для користувача тегів і атрибутів – те, чого немає в DTD, але є в коді.

Зазвичай сервіси ділять результати на помилки і попередження. Помилки – помилки в коді, пропущені або зайві символи, які швидше за все створять проблеми. Попередження – безглузда розмітка, зайві символи, якісь інші помилки, які швидше за все не зашкодять сайту, але йдуть врозріз з прийнятим стандартом.

Валідатори не завжди праві – деякі помилки не заважають браузерам сприймати код коректно, зате, наприклад, мініфікація скорочує довжину коду, видаляючи зайві прогалини, які не впливають на його відображення.

Тому аналізуйте пропозиції сервісів щодо виправлень і орієнтуйтеся на здоровий глузд.

Перед виправленням помилок не забудьте зробити резервне копіювання. Якщо ви виправите код, але щось піде не так і він перестане відображатися, як повинен, ви зможете відкотити все назад.

HTML і CSS валідатори – онлайн-сервіси для перевірки коду

Є досить багато валідаторів, виберіть той, в якому вам зручніше працювати. Ми рекомендуємо використовувати відомі сервіси від творців стандартів. Якщо пояснення англійською сприймати складно, можна використовувати автоматичний переклад сторінки.

Валідатор від W3C

Англомовний сервіс, онлайн перевіряє відповідність HTML стандартам: можна перевірити код по URL, залити файл або вставити код у віконце.

Інструмент покаже список помилок і попереджень з поясненнями — описом помилки і її типом, а також вкаже номер рядка, в якому потрібно щось виправити. Кольором відзначені типи попереджень і рядки з кодом.

Валідатор CSS від W3C

Інструмент від W3C для перевірки CSS, є російська мова. Працює за таким же принципом, аналізує стилі на предмет помилок і попереджень. Першим йде блок помилок, попередження зібрані нижче окремо.

Перевірка CSS

Перевірити HTML можна за допомогою браузерних плагінів, наприклад, Web-developer або HTML Validation Bookmarklet для Google Chrome, Firebug для Firefox або HTML Validator для обох браузерів, Validator або W3C Markup Validation Service для Opera.

Виправлення помилок і валідації HTML і CSS може бути недостатньо: завжди є інші можливості зіпсувати відображення сайту. Якщо щось не працює, як треба, проведіть повноцінний аудит, щоб знайти помилки.

З іншого боку, не зациклюйтеся на пошуку недоліків в HTML – якщо код працює, а контент відображається коректно, краще направити ресурси на щось інше – оптимізацію і прискорення завантаження, наприклад.

Оцініть статтю
Додати коментар